Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi : Brett Scott

Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi

Kürasyon: Doc. Dr. Ebru Yetiskin, İstanbul Teknik Üniversitesi

Akbank Sanat, Istanbul / Ekim 2015 – Haziran 2016

Organizasyon: DECOL

“Bulaşan Bedenler: Ağ Siyaseti Seminer Dizisi” dijital teknolojiler ve ağlar yoluyla hakim olan siyasi-ekonomik yapıya ve güncel toplumsallaşma sorunlarına yenilikçi yaklaşımlar sunmayı amaçlıyor. Ekim 2015 – Haziran 2016 arasında her ay birer konuşmacının yer alacağı etkinlik, dünyaca ünlü medya teorisyenlerini, aktivist ve sanatçıları bir araya getiriyor. Güncel bir tartışma platformu yaratmaya katkıda bulunacak seminer serisinin içeriği bilim, siyaset, felsefe, sinema, sosyal medya, nörobilim, finans ve sanat gibi birçok alanı birbirine katıyor, disiplinler ötesi perspektiflerin çoğalmasına aracılık ediyor. Konuşmalar finans dünyasının görünmeyen arayüzlerini ifşa etmekten, sosyal medya hesaplarının neoliberal beyinler ve ilişkiler üretmesine, ve biyoteknoloji-hukuk ve devlet arasındaki b(ağ)lar ile obje, objektiflik ve hakikat ilişkilerine uzanan tartışmaları kapsıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi – İ.T.Ü, Winchester School of Art / University of Southampton ve Akbank Sanat işbirliğiyle Daha fazla bilgi: http://www.academy.decol.tv/

 

Brett Scott İleri Düzeyde Finansın Uç Sınırlarını Haritalamak:

Paranın Görünmeyen Dünyasını Açığa Çıkaracak Yaratıcı Yaklaşımlar

Finans sektörü, ısrarlı bir şekilde iç yüzünü göstermeyişi ve birçok insan için yabancılaştırıcı oluşuyla bilinir. Ya gizlilik ve gizleme üzerinden ya da karmaşıklık, kendine has bir jargon ve anlaşılmazlık aracılığıyla farklı görünmezlik kisvelerine bürünen bu alanın nasıl işlediğini kavramsallaştırmakta ve paranın nasıl hareket ettiğini anlamakta güçlük çekeriz. Küresel finansın göze görünmez dünyasını görünür kılmak son derece önemli bir görevdir ve tam da bunu gerçekleştirmeye çalışan bir dizi heyecan verici proje vardır. Bu konuşma kapsamında, açık veri haritalama ve fotoğrafçılıktan, bilgisayar oyunları ve dijital sanat enstalasyonlarına varan, finans sektörünün peçesini sıyırarak gözler önüne sermeye çalışan farklı yaklaşımları ele alacağım.

Brett Scott (gazeteci – yazar)

“The Heretic’s Guide to Global Finance: Hacking the Future of Money” adlı kitabın yazarıdır. The Guardian, New Scientist, Wired Magazine veCNN.com gibi yayınlara yazılar yazmış ve BBC ve Arte gibi medya kanallarında finansal yeniden yapılanma ve dijital para konularında yorumculuk yapmaktadır. Aynı zamanda, University of the Arts London bünyesinde iktidar ve tasarım konusunda bir ders açılmasına önayak olmakta ve The London School of Financial Arts bünyesinde alternatif finans atölyeleri düzenlemektedir.

——————————————————-

“Contagious Bodies: Seminar Series

Curation: Dr. Ebru Yetişkin, Istanbul Technical University

Organization: DECOL Coop./New Media Lab

@ Akbank Sanat, Istanbul / October 2015 – June 2016

“Contagious Bodies: Network Politics in The Age of Data-Oriented Worlds” is a seminar series that focuses on innovative approaches based on digital technologies and it’s spreading political & economical socialization problems. The Seminar Series will host pioneering media theoreticians, activists and artists, who work on digital culture. Between October 2015- June 2016, there will be one panel at well-known İstanbul based art space Akbank Sanat.

With the support of Istanbul Bilgi University, Faculty of Communications and Istanbul Development Agency In Collaboration with Istanbul Technical University, Winchester School of Art / University of Southampton* and Akbank Sanat More info: http://www.academy.decol.tv

Brett Scott

Mapping the Frontiers of High Finance: Creative Approaches to Exposing the Invisible World of Money

*8 October 2015, Thursday 12:30-14:00 – Lunch Talk@Bilgi University

The financial sector is notoriously opaque and alienating to many people. It is cloaked in different forms of invisibility – either through secrecy and concealment, or through complexity, jargon and obscurity – and we often struggle to conceptualise how it works and how money moves. Making the invisible world of global finance visible is a highly important task and there are a range of exciting projects attempting to do just that. In this talk, I will explore different approaches to unveiling the financial sector, from open data mapping and photography to computer games and digital art installation pieces. We’ll look at new attempts at visualisation and sonification, and consider how money might be accurately represented in an era of digital payment via offshore tax havens. I will also touch on some of my experiences in financial anthropology, an approach to experiencing the deeply human world of otherwise faceless financial institutions. We conclude with an open discussion of potential new creative ideas for mapping high finance, where participants can bring in their own ideas and expertise.